تامین مالی صنایع کوچک از طریق فرابورس

معرفی بازار شرکتهای کوچک و متوسط
فرابورس ایران به عنوان دومین بورس اوراق بهادار رسمی کشور به منظور تسریع در فرایند پیاده سازی و تحقق ارکان اقتصاد مقاومتی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ، بازاری ویژه به منظور فراهم نمودن دسترسی عموم بنگاه های اقتصادی کشور علی الخصوص شرکتهای کوچک و متوسط و شرکتهای دانش بنیان به بازار سرمایه طراحی نموده است.
در این بازار شرکتهای متقاضی ، پس از اخذ حد نصاب های مورد نظر ، در فرابورس ایران پذیرفته شده و علاوه بر برخورداری از کلیه مزایای شرکتهای پذیرفته شده در بازار سرمایه ، مشمول مزایای ویژه این بازار نیز می گردند . برخی از مزایای بازار شرکتهای کوچک و متوسط برای بنگاه های پذیرفته شده به شرح زیر می باشد:
1-    سهولت و سرعت پذیرش: ضوابط حاکم بر پذیرش شرکتها در " بازار شرکتهای کوچک و متوسط"  به گونه ای است که طیف وسیعی از شرکتها قادر خواهند بود با احراز حداقل شرایط در کوتاه ترین زمان ممکن در این بازار پذیرش شوند.
2-     معرفی شرکت به آحاد جامعه: حضور نام شرکتها در کنار سایر شرکتهای بورسی و فرابورسی، موجب معرفی شرکت به آحاد جامعه و افزایش اعتبار و برند آن می باشد. ضمن اینکه تبلیغ نام شرکت و محصولات آن از مزایای مهم حضور شرکتها در بازار سرمایه محسوب می شود.
3-     تامین مالی: امکان تامین مالی ارزان قیمت از محل فروش سهام و جذب سرمایه گذاران جدید از جمله مزیت های مهم برای شرکتهای پذیرفته شده محسوب میشود، افزایش سرمایه، روش سریع و ارزان به منظور تامین مالی شرکتها می باشد که با پذیرش شرکتهای مستقر در شهرک های صنعتی امکان جذب منابع مالی از سرمایه گذاران بالقوه فراهم می شود.
از دیگر راههای تامین مالی می توان به انتشار انواع اوراق بدهی از قبیل اوراق مشارکت و صکوک و همچنین جذب سرمایه از طریق صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی اشاره نمود.
4-     برخورداری از معافیت مالیاتی: شرکت های پذیرفته شده در فرابورس از معافیت مالیاتی تا 10 درصد مالیات بر درآمد برخوردار می باشند. همچنین مالیات نقل و انتقال سهام شرکت پذیرفته شده در فرابورس 5 درصد ارزش معامله می باشد.
5-     امکان توثیق سهام: سهام شرکتهای پذیرفته شده در فرابورس قابل وثیقه گذاری نزد شبکه بانکی به منظور اخذ تسهیلات مالی می باشد. همچنین توثیق سهام توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز به منظور اخذ تسهیلات بانکی امکان پذیر می باشد.
6-    شفافیت اطلاعاتی: با توجه به انعکاس اطلاعات مالی شرکت های پذیرفته شده در سامانه اطلاع رسانی سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس ایران و دسترسی عموم علاقمندان به اطلاعات قابل اتکا و استاندارد شده، مخاطبان شرکت افزایش یافته و افراد حقیقی یا حقوقی بیشتری به سرمایه گذاری در شرکت ترغیب می شوند.
7-     سهولت ارتقاء به بازارهای بالاتر: شرکتهای پذیرفته شده در " بازار شرکتهای کوچک و متوسط" که تمایل به عرضه عمومی سهام دارند با کسب استانداردهای مورد نیاز پذیرش، در کوتاهترین زمان ممکن ( با توجه به وجود سابقه معاملاتی و شفافیت اطلاعات) در بازارهای بالاتر فرابورس پذیرش می شوند.
بنگاههای اقتصادی واجد شرایط:
باتوجه به اهداف استراتژیک بازار سرمایه درخصوص کمک به تامین مالی بنگاههای اقتصادی، بر اساس دستورالعمل مربوطه ساده ترین شرایط برای ورود شرکت در نظر گرفته شده است:
1-    سایز شرکت: بر اساس تعریف سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکتهای واجد شرایط شرکتهایی هستند که در مقطع زمانی ارائه درخواست پذیرش، جمع حقوق صاحبان سهام آنها حداقل 1 میلیارد ریال و حداکثر 500 میلیارد ریال باشد.
2-    سابقه فعالیت: حداقل یکسال از تاسیس شرکت متقاضی سپری شده باشد، لذا شرکتهای قبل از بهره برداری در صورت وجود برنامه مدون تکمیل پروژه و آغاز فعالیت، قابلیت ارائه درخواست پذیرش در این بازار را دارند.
3-    شفافیت اطلاعاتی: صورتهای مالی تهیه شده توسط شرکت توسط حسابرسان عضو جامعه حسابداران رسمی حسابرسی شده باشد. در سنوات بعد از پذیرش، حسابرس شرکت الزاماً از بین حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شود.
4-    سودآوری: شرکت در مقطع زمانی ارائه درخواست سودآور باشد و در صورت سودآور نبودن چشم انداز روشنی از فعالیت شرکت و صنعت مربوطه وجود داشته باشد.
5-    نوع شرکت: در صورت پذیرش شرکت در بازار شرکتهای کوچک و متوسط لازم است تا فرایند تبدیل شرکت به سهامی عام انجام شود. در این فرایند باید سهام بی نام به با نام تبدیل شده ( در صورت وجود) و کلیه سهام بصورت سهام عادی ( فاقد امتیاز) ثبت شود.
مدارک مورد نیاز پذیرش شرکتهای کوچک و متوسط
متقاضی پذیرش باید فرم درخواست پذیرش خود را به انضمام آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده، از طریق مشاور پذیرش به فرابورس ارسال نماید. سایر مدارک لازم حسب مورد به متقاضی پذیرش اعلام خواهد شد.
مراحل ارائه درخواست پذیرش:
1-    متقاضی باید فرم درخواست پذیرش را که قابل دسترس در سایت فرابورس است، به همراه مدارک لازم از طریق مشاور پذیرش به فرابورس ایران ارائه نماید.
2-    شرکت فرابورس گزارش کارشناسی خود حاوی اظهارنظر درخصوص احراز یا عدم احراز شرایط پذیرش را به همراه مستندات مربوطه به کمیته پذیرش ارسال می کند.
3-    تصمیم گیری درخصوص  پذیرش یا رد درخواست پذیرش سهام شرکتها در بازار شرکتهای کوچک و متوسط توسط کمیته پذیرش انجام می گیرد.
4-    درج نام اوراق بهادار پذیرفته شده در فهرست نرخ های فرابورس، منوط به احراز تمامی موارد تعیین شده توسط کمیته پذیرش حسب مورد و سپرده شدن سهام نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و همچنین انتشار اطلاعات مالی در سامانه اطلاع رسانی سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.
5-    در انتها نام شرکت به عنوان ناشر پذیرفته شده در سایت رسمی فرابورس درج می گردد. نماد معاملاتی شرکت جهت انجام معاملات سهام پس از اطلاع رسانی عمومی گشایش می یابد.
6-    معاملات سهام تحت شرایط ویژه در "بازار شرکتهای کوچک و متوسط" فرابورس انجام می شود.
7-    درخصوص هزینه پذیرش، تداوم حضور و هزینه های انجام معاملات پس از تصویب توسط هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، اطلاع رسانی خواهد شد.
•    به منظور ثبت نام و انجام مراحل پذیرش به حوزه معاونت صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی اصفهان(دفتر تامین منابع مالی و سرمایه گذاری) مراجعه فرمائید.