محمد جواد بگی در دوره بازآموزی آمادگی برای همکاری با شرکت های آلمانی مطرح کرد: نیازمند تغییر رویکرد صنعت کشور از تولیدات آلاینده به تولیدات ظریف و دانش بنیان هستیم

محمد جواد بگی  در دوره بازآموزی آمادگی برای همکاری با شرکت های آلمانی مطرح کرد:
 نیازمند تغییر رویکرد صنعت کشور از تولیدات آلاینده به تولیدات ظریف و دانش بنیان هستیم

دوره باز آموزی کسب آمادگی برای همکاری با شرکت های آلمانی با حضور مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان، نمایندگان سازمان صنایع کوچک، مدرسین و تعدادی از صنعتگران استان در محل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان برگزار شد.  
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، محمد جواد بگی، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، در آغاز این دوره آموزشی ضمن  تشکر از حضور ارزشمند مهندس دیده ور و خانم نادری از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: این جلسات و دوره های آموزشی که در راستای انتقال تجربیات فنی از صنایع کوچک و متوسط کشورهایی که در این حوزه موفق بوده و برند هستند، بسیار مفید و مثمر ثمر خواهد بود.هرچند امیدواریم که همه کسانی که با روحیه تولید وارد عرصه اقتصادی شدند بتوانند به صورت حضوری از این تجربیات استفاده نمایند.
وی با اشاره به تجربیات خود ازبازدید از صنایع و شرکت های مختلف در کشور آلمان گفت: این کشور در سطح اول تکنولوژی دنیا قرار دارد و هر آنچه در این کشور به دست آمده تقلیدی نبوده و همه پیشرفت صنعتی و تکنولوژیکی آن بر پایه فعالیت های تحقیق و توسعه ای بوده که در همه جای دنیا  تولیدات این کشور به عنوان  نماد کیفیت شناخته می شود.
دکتر بگی کشور آلمان را در تمامی حوزه ها، اعم از صنعت خودروسازی، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی و پلیمری، صنایع معدنی و داروسازی صاحب برند دانست و افزود: طبق بازدیدهایی که ازindustrial park  ایالت باواریا انجام دادیم، شاهد بودیم که از مسافت 2000 کیلومتری از کشورهای روسیه و اکراین گاز طبیعی را با استفاده از خط انتقال گاز اروپا آورده و با تبدیل آن به متانول و پروپیلن و 73 هزار مشتقات دیگر،33 درصد مواد شیمیایی ساختاری دنیا در این پارک 450 هکتاری تولید می شود و 45 هزار نفر نیروی کار متخصص و نیمه متخصص در این شهرک صنعتی مشغول به کار هستند که 8000 نفر واحدهای تحقیق و توسعه و آموزش این شهرک را به عهده دارند. در حالی که در شهرک صنعتی رازی در اصفهان که از مصوبه 1500 هکتار برخوردار بوده و 990 هکتار آن عملیاتی شده است در آن150 واحد فعال و400 طرح در دست اجرا وجود دارد و ذخایر نفت و گاز هم به سهولت در دسترس است، اما میزان تولیدات این شهرک سالانه حدود300 الی 400 هزار تن بوده و آنچه از تبدیلات گازی در این شهرک تولید می شود 50 هزار تن خواهد بود است.
مدیرعامل شهرک های صنعتی استان اصفهان یکی از مشکلات اصلی صنعت کشور را بی توجهی به بخش تحقیق و توسعه و تولیدات دانش بنیان دانست و گفت: متاسفانه در کشور شاهد توسعه صنایع مکرری هستیم که از تولیدات مشابه و با دانش فنی بسیار پایین برخوردارند که در بلند مدت به دلیل رقابت شدید در این بخش ها و نبود توان رقابت با رقبای خارجی نه تنها از توان صادراتی لازم جهت توسعه بازارها برخوردار نیستند بلکه بازارهای داخلی موجود را به به رقبای خارجی واگذار خواهند کرد و با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد. اما در کشوری مانند آلمان با استفاده از بخش های تحقیق و توسعه توانمند خود محصولاتی را تولید می کنند که از ارزش افزوده ده ها برابری برخوردار است.
محمد جواد بگی در پایان خواستار شد که دراین گونه جلسات آموزشی علاوه بر توضیح رویکرد توسعه صنعتی کشورهای موفق و صاحب برند در این حوزه در دنیا، به نوع صنایع  مستقر در این شهرک ها هم اشاره شود، به ویژه این که شهرک های صنعتی در این کشورها همچون دژی مستحکم از صنایع مستقر درآن حمایت می کند تا هیچ ارگانی به واسطه اینکه قوانین زیست محیطی و... در این شهرک ها به نحو مطلوبی رعایت می شود، ورود پیدا نکند. اما متاسفانه در کشور فشار سازمان محیط زیست بر شهرک های صنعتی بیشتر از صنایع خارج از شهرک های صنعتی است. وی در پایان گفت: نیازمند تغییر رویکرد صنعت کشور از تولیدات انبوه و آلاینده به تولیدات ظریف و دانش بنیان با ارزش افزوده بسیار بالا هستیم.